Okna aluminiowe – SYSTEM OKIENNO-DRZWIOWY Z PRZEGRODĄ TERMICZNĄ MB-86

OPIS KONSTRUKCJI

System okienno-drzwiowy z przegrodą termiczną MB-86 służy do wykonywania elementów architektonicznej zabudowy zewnętrznej, np.: różnych typów okien, drzwi, wiatrołapów, witryn i konstrukcji przestrzennych, które cechuje wysoka izolacja termiczna, akustyczna oraz szczelność na wodę i powietrze. System ten spełnia wszelkie wymogi dotyczące oszczędzania energii i ochrony środowiska.

Parametry okien i drzwi wykonanych z elementów systemu MB-86 przekraczają wymagania najostrzejszych, obowiązujących przepisów i norm.
Cechy systemu okienno-drzwiowego MB-86:

  • Głębokość konstrukcyjna kształtowników okna wynosi: 77 mm (ościeżnica), 86 mm (skrzydło), a drzwi odpowiednio: 77 mm i 77 mm. Tak przyjęte głębokości kształtowników skrzydła i ościeżnicy dają efekt jednej płaszczyzny od strony zewnętrznej po zamknięciu – w przypadku okna i drzwi oraz efekt skrzydeł zlicowanych z ościeżnicą od strony wewnętrznej – w przypadku drzwi.
  • Profile stosowane w systemie mają konstrukcję trzykomorową, gdzie centralną komorę stanowi komora izolacyjna pomiędzy kształtowymi przekładkami termicznymi o szerokości 43, 42 lub 30,5 mm.
  • System umożliwia uzyskanie, bez zmiany podstawowych profili i akcesoriów, 3 wariantów konstrukcji różniących się izolacją termiczną. Pierwszy wariant (MB-86 ST) z pustą komorą centralną wewnątrz profili zespolonych, między przekładkami termicznymi cechuje się najniższą izolacją termiczną. Drugi wariant (MB-86 SI) z przegrodą, między przekładkami termicznymi, dzielącą wewnętrzną komorę powietrznąna 2 części ma wyższą izolację termiczną. Wariant okien z komorą centralną wypełnioną specjalnym wkładem izolacyjnym (MB-86 AERO) cechuje najwyższa izolacja. Dzięki wariantowości konstrukcji uzyskuje się możliwość zaspokojenia różnorodnych potrzeb użytkowników zachowując niskie koszty magazynowania elementów systemu i produkcji okien oraz drzwi.
  • W wersji MB-86 AERO zastosowane są nowatorskie wkłady z materiału o najwyższej izolacyjności termicznej. System ten jest pierwszym w świecie systemem aluminiowych okien, w którym zastosowano ten doskonały materiał.
  • Współczynniki przenikania ciepła ram Uf okien i drzwi osiągają doskonałe wartości lokujące ten system wśród zdecydowanych liderów rynku w tej kategorii.
  • Wysoka szczelność na przenikanie wody i infiltrację powietrza oraz doskonała izolacyjność termiczna możliwa jest do uzyskania między innymi dzięki specjalnym kształtom 2-komponentowej uszczelki centralnej (z komórkową częścią izolacyjną) oraz uszczelkom przyszybowym i przymykowym.
  • Większość uszczelek (np. uszczelki przyszybowe i przymykowa wewnętrzna) montuje się w sposób ciągły, bez przycinania w narożach, łącząc końce uszczelek w połowie długości górnych poprzeczek ram okien i drzwi. Uszczelkę centralną okien przycina się pod kątem 45° i klei w narożach lub pod kątem 90° i przykleja do gumowego narożnika. Dostępna jest również uszczelka centralna w formie wulkanizowanej
    ramki. Taki sposób montażu uszczelek gwarantuje bardzo dobrą szczelność na przenikanie wody i powietrza.
  • Listwy przyszybowe o kształcie zamkniętym, zarówno w wersji Standard jak i Prestige, pozwalają na wytrzymałe zamocowanie wypełnień, co znacznie ułatwia uzyskanie konstrukcji antywłamaniowych. W listwach tych mocuje się pozycjonujące wałki z EPDM, które ułatwiają montaż listew w ramie okna lub drzwi.
  • Uszczelki przyszybowe wewnętrzne są głęboko osadzone w listwach przyszybowych, dlatego też są mało widoczne w widoku od strony wewnętrznej.
  • Zakresy możliwych do zaszklenia grubości szyb: ościeżnica okna i skrzydło drzwi – od 13,5 do 58,5 mm, skrzydło okna – od 21 do 67,5 mm. Szeroki zakres zaszklenia pozwala na montażwszystkich spotykanych na rynku typów szyb dwukomorowych, akustycznych lub antywłamaniowych.
  • Zastosowanie typowych rowków okuciowych typu „Euro” pozwala na montaż większości dostępnych okuć zarówno przeznaczonych dla okien aluminiowych jak i tworzywowych.
  • W oknach i drzwiach systemu można stosować zawiasy niewidoczne lub tradycyjne oraz klamki z widoczną rozetą lub bezrozetowe.
  • Drenaż profili można wykonać w wersjach krytej lub widocznej z dekoracyjną zaślepką. MB-86
  • Profile zespolone wersji MB-86 ST oraz SI można poddawać procesowi lakierowania proszkowego i anodowania, natomiast kształtowniki wersji MB-86 AERO muszą być lakierowane i anodowane przed zagniataniem przekładek termicznych.
  • Narożniki są oferowane w 2 wersjach: elementy wykonane z kształtowników wytłaczanych lub elementy wtryskiwane ciśnieniowo. Obie wersje pozwalają stosować proces zagniatania lub kołkowania z użyciem kleju 2-składnikowego Coralglue.
  • Progi drzwiowe mocuje się do ościeżnicy tak, aby możliwy był ich demontaż bez konieczności odkręcania innych elementów drzwi. Progi obrabia się i montuje w sposób bardzo prosty i szybki.
  • W oknach i drzwiach można stosowaćsystemowe szprosy naszybowe.
  • Technologia wykonania konstrukcji jest maksymalnie uproszczona, aby czas wykonania okien i drzwi był minimalny.
  • Maksymalne gabaryty skrzydeł okien znacznie przekraczają wartości uznawane za standardowe : Hs=2,8 m, Ls=1,7 m. Maksymalny ciężar skrzydła – 150 kg.

System MB-86 jest kompatybilny z innymi systemami firmy Aluprof, szczególnie z MB-59S. Dzięki temu wiele elementów ma zastosowanie w więcej niż jednym systemie, np. listwy przyszybowe, uszczelki, okucia i większość akcesoriów. Przestrzeganie zaleceń gwarantuje, iż wykonany wyrób spełniać będzie oczekiwania użytkowników w czasie wieloletniej eksploatacji.

WKŁADY IZOLACYJNE AERO
Wkłady izolacyjne stosowe w wersji MB-86 AERO montowane są w komorze izolacyjnej między przekładkami termicznymi oraz w przestrzeni między szybą, a profilem skrzydła lub ościeżnicy. Wkłady te nie mogą być poddawane procesom lakierowania proszkowego i anodowania.
Zastosowane wkłady izolacyjne AERO oraz komorowe przekładki termiczne zapewniają doskonałą izolację termiczną wyrobów.

SZYBY
Pola przezroczyste okien i drzwi systemu MB-86 sąszklone szybami zespolonymi,dobieranymi w taki sposób, aby zabudowa spełniała wymagania norm cieplnych oraz w zakresie ochrony przeciwdźwiękowej pomieszczeń. Maksymalna grubośćpakietu szklanego dla konstrukcji stałych i skrzydeł drzwiowych wynosi 58,5 mm, dla skrzydeł okiennych wynosi 67,5 mm.

BLACHY ALUMINIOWE
Blachy aluminiowe wykonywane są ze stopu aluminium wg PN-EN 485, jako anodowane lub lakierowane do elementów wypełnień warstwowych lub obróbek i wykończeń blacharskich.

ELEMENTY ZŁĄCZNE
Elementy złączne (wkręty samogwintujące i samowiercące, śruby, nity, nakrętki, podkładki) stosowane do wykonywania połączeń, sąwykonane ze stali nierdzewnej lub ocynkowanej wg norm przywołanych w dokumentacji systemowej.

OKUCIA
Okucia powinny być mocowane do kształtowników okien i drzwi zgodnie z dokumentacją systemową lub z dokumentacją producenta okuć. Typy okuć powinny być dostosowane do ciężaru własnego skrzydeł oraz do obciążeń eksploatacyjnych oraz gabarytów skrzydeł.

źródło: ALUPROF S.A.